deprem performans analizi tbdy2018

TBDY2018 Bölüm 15 Mevcut Binaların Deprem Performans Analizi (15.2)

15.2 Binalardan Bilgi Toplanması

Tbdy2018 bölüm 15 ‘e göre mevcut bir binanın nasıl ve ne şekilde deprem performans analizi yapmamız gerektiğini ve ayrıca nasıl güçlendirme yapacağımızı, nelere dikkat etmemiz gerektiğini, güçlendirmede minimum uygulama koşulları nelerdir gibi bilgilendirmelerde bulunur. Yönetmeliğinin 15.2 bölümünde bir binanın deprem performans analizine başlamadan önce bir binadan bilgileri nasıl toplamamız gerektiğini ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıklar.

mevcut bir okul binası (1995 yılı yapımlı)

Mevcut bir binamız spor salonu, konut, okul , hastane , idari bina, pansiyon vs olabilir. Eğer mevcut durumda bir binamızın betonarme projeleri mevcut değilse o zaman bina hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımız anlamına gelir.Betonarme projesi mevcut değilse o zaman elimizde ne statik donatı detayları mevcuttur ne temel planı ne de kat planları mevcuttur.Bu gibi durumlar işimizi daha da zorlaşıyor çünkü temel sistemi tamamen toprağın altında olduğu için en az 2 adet yeri geldi mi 3 4 adet de temel muayene çukuru açılıp temel hakkında fikirler elde edilir.

örnek temel çukuru

Temel muayene çukurundan sonra binamızın rölövesi alınır. Bir binanın statik ve mimari rölövesi nasıl alınır görsellerle detaylı bir şekilde öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Rölöveden sonra taşıyıcı sistemimizdeki donatıları detaylı bir şekilde incelememiz gerekir. Kolonlarda ve kirişlerde varsa betonarme perdelerde kaçlık donatı kullanılmış, etriye aralıkları kaç cm kullanılmış, kolonda veya kirişte sıklaştırma var mı , donatılar nervürlü mü yoksa nervürsüz mü gibi kontrolleri sağlamak için tahribatlı ve tahribatsız çalışmalar yapılır.

kirişte hilti ile tahribatlı donatı bilgileri alma
kirise ait donatıları öğrenmek için yapılan tahribatlı çalışma ( bu kadar yoğunlukta donatı çıkmasının sebebi sizce de kiriş kolon birleşim bölgesinde çalışma yapıldığı ve ilave donatıların da burda görüldüğü için belli olmuyor mu )

Görüldüğü üzere bir binada mevcut bir binadan donatı bilgileri bu şekilde tahribatlı olarak işlem yapılır. Tahribatsız işlemde ise donatı tarama cihazı kullanılır.

Mevcut Binadan Kaç Adet Karot Alınır ?

Yukarıdaki yazımda anlatığım gibi eğer elinizde betonarme projeler mevcut değilse o zaman sınırlı bilgi düzeyini kullanmanız gerekir. Karot sayısı olarak her katta en az 3 adet karot alınması gerekir ve bu karotların çapı 100mm olan karotlar alınacak şekilde numuneler alınır (Tbdy2018 madde 15.2.4.3 ) Eğer kapsamlı bilgi düzeyine göre binanızı araştıracaksanızda o zaman zemin katınızda en az 3 adet diğer katlarda da 2 adetten az olmamak koşuluyla ve en az toplamda 9 adet olacak şekilde her 400m2 de bir adet beton örneği alınarak yolumuza devam ederiz ( eğer bir binanın oturum alanı örnek olarak 2000m2 ise ve dilatasyon derzleri ile ayrılmamış ise o zaman her kattan 2000/400 = 5 adetten az olmamsı lazım) Bu yönetmelikte ayrıca çelik, prefabrik binalar ve yığma binalar için de bilgi düzeyleri konusunda bilgiler verilmiştir. Ben bu kısımda betonarmeden bahsedeceğim.Tüm işlemleri yaptıktan sonra binamızın ayrıca bilgi düzeyi de var.

Bilgi Düzeyi Katsayısı Nasıl Seçilir ?

Tbdy2018 bölüm 15.2.12. e göre bilgi düzeyi katsayıları vardır.

Konunun başında binamızın sınırlı veya kapsamlı bilgi düzeyini neye göre seçmemiz gerektiğini yazdım . Bu duruma göre binamızın bilgi düzeyi sınırlı ise o zaman elimizde yeteri kadar kaynak olmadığı için bu katsayımız düşük olup güvenli tarafta kalmaya çalışıp 0.75 alıyoruz. ve 15.2.2.1 maddesi dikkate alınır. Eğer binamızın bilgi düzeyi kapsamlı ise o zaman 1 alıyoruz.

Bu yazımızda Tbdy2018 bölüm 15 e göre mevcut bir binadan bilgi toplanmasından bahsettim. Bu yazımın faydalı olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki paylaş butonuyla görmesini ve bilgi almasını istediğiniz arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Barış Özgün

1 thought on “TBDY2018 Bölüm 15 Mevcut Binaların Deprem Performans Analizi (15.2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir