sta4cad proje çıktısı

Sta4cad İle Proje Çıktısı (DWG) Alma

           Bu yazımızda, sta4cad programı ile autocad uzantılı projelerimizin çıktılarının nasıl alındığını ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini ele alacağım. Sta4cad programı bildiğiniz üzere inşaat mühendisleri arkadaşlar için binaların analizinde bulunmaz bir nimettir. Bu paket programlar olmadan önce bir binanın analizi için günlerce ve hatta haftalarca hesaplamalar sonucu bir binanın analizi yapılıp donatı detayı ile kalıp planları çıkarılırdı. Yeni nesil teknoloji sayesinde artık binanın mimari planı üzerinden kolonlarınızı autocad (çizim programı) ortamından rahatça yerleştirip, ardından bu statik kolonları 3 boyutlu modelleyip analizi yapılır. Daha sonra bu modellemenin paket program üzerinden çıktıları alınır. Bu yazımızda paket programda çıktı nasıl alınır onu öğreteceğim.

Analiz Yaptık Yetersiz Elemanları Kurtardık Peki Ya Sonra ?  

sta4cad

Görseldeki, sta4cad a ait ana ekrandır. Biz projenin modelini ve analizini yaptıktan sonra görselde işaretlediğim gibi 4 yerden proje çıktıları alabiliriz. Şimdi sırayla bu kutucuklara koyduğum bölümlerden ne tür çıktılar alabiliriz onları öğrenelim ve detaylarına bakalım.

1)Kalıp Aplikasyon Planı Çizimi

Bunun için öncelikle aşağıda paylaştığım görselde bulunan simgeye tıklıyoruz.

kalıp planı

Bu gösterdiğim küçük kutucuğa tıkladıktan sonra karşımızda aşağıda eklediğim görseldeki gibi bir menü çıkacaktır.

kalıp planı

Burası çok önemli. Bizim şuanda çalıştığımız proje tek katlı bir yapı olduğu için karşımıza çıkan menüde kat no  olarak sadece 1 yazıyoruz, aplikasyon ölçeği kısmına da 50 yazıyoruz çünkü kalıp planları genellikle 1/50 ölçekte yapılır.

diğer seçeneğe de kalıp çizimi yazıp çarpı işaretine tıklayıp kapatıyoruz.  Daha sonra aşağıda gösterdiğim kutucuğa tıklıyoruz.

kalıp planı

Kutucuk içine aldığım kalıp planı küçük resme tıklıyoruz ardından faremizle siyah ekranda herhangi bir yere tıklıyoruz. Ve faremizle tıkladıktan sonra karşımıza aşağıda olduğu gibi kalıp projesi gelecektir.

döşeme donatı

Görüldüğü üzere yapımızın kalıp projesi bu şekilde çıkıyor. Sta4cad da kalıp projesinin çıkmasını istiyorsak yazımda yazdığım gibi manuel bir şekilde fare ile siyah ekranda herhangi bir yere tıklayarak projeyi alabiliriz. Eğer projeniz birden fazla kata sahip ise o zaman siyah ekranda bir kere tıkladıktan sonra başka boş bir yere tekrar tıklarsanız 2. katınız, bir daha tıklarsanız 3. katınız ve tekrar tıklamanız halinde diğer katlarınız karşınıza çıkacaktır (aynı yere üst üste  tıklarsanız projeleriniz iç içe girer ve bu şekilde bir çıktı almak istemezsiniz).

Ve son olarak bu projenin autocad olarak dwg uzantılı çıkmasını istiyorsanız aşağıda işaretlediğim yere tıklarsanız dosyanız kayıt edilmiş olur.

sta4cad çizim saklama

2) Kolon Aplikasyon Planı Çıktısı Alma

Kolon aplikasyon planı çıktılarını çıkarmak için aşağıda sta4cad programımızın ana ekranında bulunan kutucuğa tıklıyoruz.

kolon aplikasyon

Burdaki kolon aplikasyon çizimi seçeneğine tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi karşımıza bir ekran çıkacaktır.

kolon aplikasyon

Gördüğünüz üzere mantık aynı, kalıp planında ilk  etapta ne tür işlem yapıyorsak aynısını burdaki için de uyguluyoruz o yüzden tekrar bunun için açıklama yapmama gerek yok. Burdaki kutucuğa tıkladığımızda karşımıza çıkan menüdeki bilgileri doldurduktan sonra aşağıda işaretlediğim kutucuğa tıklıyoruz ve tıpkı 1. bölümde kalıp planı nasıl alınır adlı yazıda  yazdığım açıklamadaki gibi aynısını bunun için de yapıyoruz yani siyah ekranda çıkan boş bir yere tıklıyoruz.

kolon aplikasyon

Gördüğünüz üzere yazdığım işlemleri adım adım takip edip yaparsanız  burdaki gibi çıktınız hazır olur ve yine 1. yazımda gösterdiğim gibi kayıt tuşuna tıklayıp projemizi dwg olarak yani autocad dosyası olarak kayıt etmiş oluruz.

3) Kolon Ve Perde Düşey Açılımları Nasıl Çıkarılır ?

Bunun için izlememiz gerekin yol 2. yazımızdaki kolon aplikasyon planının çıkarılması ile hemen hemen aynı çünkü kolon-perde düşey açılımını da burdaki ana ekranda bulunan kolon aplikasyon planı çiziminden yapıyoruz. Tek fark aşağıda gösterdiğim görseldeki gibi adımı takip ediyoruz.

kolon düşey açılımı

Sta4cad ana ekranda 2. yazımdaki gibi kutucuğa tıkladıktan sonra çıkan ekranda yukarıda kutucuk içine aldığım seçeneğe tıklıyoruz.

kolon-perde düşey açılımı

Karşımıza yukarıdaki gibi bir menü çıkacaktır. Bu menüde sağdaki katlar kısmında biz 1 işaretliyoruz. Eğer sizin birden fazla katınız varsa daha fazlasını işaretleyebilirsiniz. Daha sonra istediğiniz seçeneği kendinize göre seçtikten sonra sol tarafta isterseniz sürekli kolon kesiti isterseniz de ayrık kolon kesiti şeklinde bir çıktı alabilirsiniz. Bur da ben ayrık kolon kesiti seçeneğini tıklıyorum ve ardından sağ üstte ok seçeneğine tıklıyorum.

kolon-perde düşey donatı açılımları

gördüğünüz gibi kolon ve perdelerimize ait donatıları kat boyunca düşey açılımları verilmiştir. Bu düşey açılımda görüldüğü üzere ayrıca perdede bulunan boşlukların detayı da ve çapraz donatıların özellikleri de belirtmiş olduk.

4) Kiriş Açılımları Nasıl Çıkarılır ?

Binamıza ait tüm kirişlerin hem kesit detayı hemde donatı açılımlarını öğrenmek için aşağıdaki sta4cad ana ekranında bulunan kiriş detay çizimine tıklıyoruz.

kiriş detay çizimi ekranı

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir menü çıkacaktır. Bu menüde kutucuk içine aldığım seçeneğe tıklıyoruz.

otomatik kiriş detay çizim seçeneği

Kutucuk içine aldığım seçeneğe tıklarsak eğer, binamıza ait tüm kirişleri otomatik olarak kat kat ve kat numaralarına göre sıralamış olup çıktı olarak çıkarabilmiş oluruz. Bu seçeneğe tıklarsak aşağıdaki gibi bir menü çıkacaktır.

Bur da size göre seçenekleri işaretledikten sonra ve katlarınızı da seçtikten sonra sağ üstteki ok işaretine tıkladığımızda kiriş açılımları kolon-perde düşey açılımdaki gibi otomatik olarak sıralı bir şekilde karşımıza aşağıdaki gibi çıkacaktır.

kiriş donatı açılımı

Görüldüğü üzere kiriş açılımları otomatik olarak karşımıza çıktı. Tek yapmamız gereken bu projeyi sol üstteki kayıt seçeneğine tıklayarak kayıt etmektir.

5) Temel Aplikasyon Ve Detay Çizimi

Binamıza ait temel planını ve donatı detayını çıkarabilmek için ilk başta sta4cad arayüzünde bulunan aşağıda kutucuk içine aldığım seçeneğe tıklıyoruz. ü

sta4cad ana ekran

Burdaki seçeneğe tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi karşımıza çıkan ekrandaki kutucuk içine aldığımız seçeneğe tıklıyoruz.

Burdaki kutucuk içine aldığım seçeneğe tıkladıktan sonra yine aynı kalıp planı nasıl alınır adlı yazımda yazdığım gibi siyah ekranda boş bir yere tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir plan çıkacaktır.

tekil temel ve sürekli temelli bir yapı

Özellikle böyle bir bina temeli seçme sebebim gördüğünüz üzere tekil temel ve sürekli temelin kullanıldığı bir binada temel detay projelendirmesi yapacağız. Gördüğünüz üzere tek başına bur da gösterdiğim adımları uygularsanız temelinize ait sadece bir planı almış olursunuz ama bize ayrıca donatı detayları da lazım.

Sürekli Temele Ve Tekil Temele Ait Donatı Detaylarını Nasıl Çıkaracağız ?

Dilerseniz sürekli temel donatı detaylandırmasından başlayalım. Bunun için aşağıdaki ekranda kutucuk içine aldığım seçeneğe tıklıyoruz ( Aynı ekrandayız).

Burdaki seçeneğe tıklarsak eğer gördüğünüz üzere aşağıda bir ok işaretli yönlendirme mevcut. Ardından alt menüde çıkan seçenekler arasından aşağıdaki kutucuk içine aldığım seçeneği tıklıyoruz.

Yukarıdaki görseldeki gibi adımları takip edip 2 numaralı kutucuğa tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir menü çıkacaktır.

Bur da dikkat etmeniz gereken bir durum var. Çıkan bu menüde ik iseçenek var . bir sürekli temel ve birden fazla sürekli temel seçeneği. Eğer ayrı ayrı sürekli temeli çıkarmak istiyorsanız ilk seçeneği tıklamanız gerekir. Eğer tüm temeli sürekli olarak çıkarmak istiyorsanızda 2. seçeneğe tıkladıktan sonra karşımıza çıkan ekranda T1 , T2,T3,T4 temellerinin hepsini seçiyoruz ardından sağ üstteki ok seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra aşağıdaki ekranda bulunan kutucuk içine aldığım seçeneğe tıklıyoruz.

Burdaki seçeneğe tıkladıktan sonra siyah ekranda boş bir yere tıklayarak projemize ait temel donatı detayını da aşağıdaki görselde paylaştığım gibi ayrıca eklemiş olacağız.

Burayla işimiz bittikten sonra tabiki daha işimiz bitmedi. Şimdi sırada tekil temele ait donatı detaylandırma mevcut. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmemiz gerekir.

sırasıyla bu adımları uyguladıktan sonra 3 numaralı seçeneğe tıklayıp boş bir yere projemizi aşağıdaki gibi yerleştirmiş oluruz.

tekil temel

Ve böylelikle sta4cad ortamından projemize ait tüm statik çıktıları çıkarmış oluruz. Bundan sonra artık autucad ortamında bunları biraz daha düzenli hale getirip, paftalatıp antet koymak kaldı.

Bonus Bilgi

  • Sta4cad ortamında kayıt ettiğimiz projelerin yerini bulamıyorsanız size bir yöntem göstereyim. Öncelikle modellemeyi yaptığınız sta4cad dosyası üzerinde çalıştığınız ekrana geliyoruz.
sta4cad bilgi girişi bölümü

Daha sonra yukarıda kutucuk içine işaretlediğim seçeneğe tıklıyorsunuz. Böylelikle sizin bu sta4cad dosyasının datasının nerede kayıt olduğunu aşağıdaki görselde olduğu gibi yerini öğrenirsiniz ve kayıt ettiğiniz proje çıktılarınızı bu klasörden alabilirsiniz.

dosyalarımız bu klasörde

İsterseniz modellemeye başlamadan önce kendinize ait bir klasör oluşturabilir, bu klasörde çalışmanızı devam ettirabilirsiniz.

  • Sta4cad ortamından çıkan autocad projelerin autocad da kendi ölçeklerine getirmek için bu projeleri tümünü seçip “scale” komutu ile 5000 kat büyütmeniz gerekir.

Bu yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki paylaş butonu ile arkadaşlarınızın da faydalanabilmesi için paylaşabilirsiniz.

Barış Özgün

Diğer birkaç faydalı yazılarımıza aşağıdan hızlıca ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir