mimari ve statik proje bakış yönü

Mimari Ve Statik Projeleri Okumak İçin Bakış Açısı

Bir çok mimar, inşaat mühendisi ve teknik ressam arkadaşların zorlandığı durumlardan bir tanesidir. Acaba mimari proje çizerken kat planında nereye bakmalıyım? Zemin katın kotuna bakarken yukarı mı yoksa aşağıya mı bakmalıyım? Mimaride zemin kat statikte hangi kata ve kota denk geliyor? Özellikle son yazdığım sorunda hemen hemen herkesin kafasında soru işareti olarak kalıyor. Bazen tecrübeli arkadaşların bile oturup bir an acaba yanlış mı yaptım diye düşündükleri bir konudur.

En Çok Karıştırılan Konu Hangisidir ?

En çok karıştırılan durum her zaman plan üzerindeki kotlar oluyor. Çünkü mimaride zemin katın planında bulunan kota baktığımızda ± 0.00 yazarken (bodrum katsız projede) statikte zemin katın planına baktığımızda kat yüksekliği 3.4m ise bu zemin kat planında +3.4m yazar işte kafamızın allak bullak olduğu yer tamda burası. Örnek olarak aşağıda bir mimari projeye ait zemin kat planını paylaşıyorum.

zemin kat mimari plan
zemin kat mimari plana yakından bakış

Görmüş olduğunu bu iki görsel, mimari projede zemin kata aittir. zemin katta ayak bastığımız yer ± 0.00 kotudur. Tekrar hatırlatmamda fayda var mimari projede yere bakıyoruz yani yürüdüğümüz yer ayağımıza baktığımız yer mimari proje olup zemin katımız bizim ayak bastığımız yer ayrıca temelin olduğu yerdir(bodrumsuz yapıda) .Statik projede temel üstü ± 0.00 olur işte tam olarak burda aynı kapıya çıkıyorız. Mimari katta zemin kat ayak bastığımız yer temel üstü olduğu için ± 0.00 oldu ve statikte de temelimizin üstü ± 0.00 olur ki aşağıda paylaştığım görselde statik projede temel planına aittir.

statik projede temel planı
temel planına yakından bakış

gördüğünüz gibi statik projede temel planı ± 0.00 kotu olup mimari projede de zemin kat ayrıca temelin üstü olduğu için burası yine ± 0.00 kotu olur. Daha farklı bir örnek verecek olursam mimari projede zemin katımızın kotu 3.40m ise statik projede zemin katımızın kotu 3.40m dir, neden derseniz yukardaki örnekte anlattığım gibi mimaride aşağıya bakar statikte yukarıya bakarız ve baktığımız yerler ortak nokta olduğu için ortak aynı kot çıkması gerekir sadece kat kavramları farklı olur.

Barış Özgün

1 thought on “Mimari Ve Statik Projeleri Okumak İçin Bakış Açısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir